Нетілатниця

(Запорізький обласний краєзнавчий музей)
Кухоль дворучний для "нетілат ядаїм” - ритуального омовіння рук.
Нетілатниця #1

Кухоль циліндричної форми із сплаву з високим вмістом міді для ритуального омовіння рук. До посудини приклепані дві вигнуті ручки. Верхня частина лівої ручки рельєфна, нагадує луску. До неї припаяне зображення голівки змії. Посудина опукла в середній частині та має виступаючий обід денця. Шийка нетілатниці коротка, трохи відігнута назовні. На посудині вибито орнамент у вигляді кілець, які утворюють по центру ланцюгову смугу, а у верхній та нижній частинах кільця утворюють по шість трикутників.  

Музей/установа
Запорізький обласний краєзнавчий музей
Інвентарний номер в установі
В - 394
Автор, місце створення
невідомий
Історія, джерело, спосіб і дата надходження в установу
Час знахідки 1966 р. Передано музею В.Н. Пєшановим 18 грудня 1972 р.
Період створення
наша ера
Техніка виконання
лиття
Релігійне свято / життєвий цикл
релігійне використання
Релігійне свято / життєвий цикл, коментар
Відразу після пробудження необхідно омити руки до кисті з благословенням: спочатку треба взяти нетілатницю до правої руки і перенести його в ліву, полити спочатку праву руку до зап'ястя, а потім передати посудину в праву руку і поливати ліву, і так тричі. Перед трапезою з хлібом так само омивають руки: для цього три рази з нетілатниці омивають спочатку праву, а потім ліву руку з посудини з благословенням. Порядок омивання рук має кабалістичний сенс та допомогає душі очиститись перед виконанням інших важливих заповідей.
Епоха
початок XVII - середина XVIII
Матеріали
сплав на основі міді
Габарити, см
висота: 16.00
Діаметр (мм)
12.50
Стан збереженості
задовільний
Опис стану збереженості
Поверхня кухля патинізована, має подряпини. Верхня частина кріплення правої ручки пошкоджена. Права ручка тонша, більш потерта, голівка змії втрачена.
Реставрація
рекомендується реставрація
Місце перебування
перебуває у сховищі